"Wielkanocne symbole"

28.03.2021 15:29
      "Motylki" poznają pochodzenie zwyczajów ludowych, które są częścią naszej kultury. Przedszkolaki - Starszaki chętnie dzieliły się swoimi wiadomościami podczas wspólnej rozmowy. Zadawały ciekawe pytania - skąd mamy żelazo? Co robił kowal? Potrafiły porównać wygląd wnętrza starej chaty i dzisiejszego mieszkania. Dzieci znają pojęcia "zabytki", "muzeum". Malowanie postaci w strojach ludowych i składanie papierowych owieczek okazały się ciekawym, popołudniowy zajęciem. W ten sposób dzieci zainteresowały się stronami Polski, w których mieszkają ich rodziny. Zaczynając od Wielkanocnych zwyczajów zaglądamy do ludowych obyczajów. A sztuka ludowa jest piękna i bardzo kolorowa.

Radosna wiosna

28.03.2021 15:21

Dzieci z "Jedyneczki" przygotowują się do Świąt Wielkanocnych. Niedawno powitały nową porę roku, a już czas na wielkanocne zamieszanie. Na zajęciach Starszaki poznają ludowe zwyczaje związane z "topieniem" Marzanny i wielkanocnymi tradycjami. Świąteczne niespodzianki z motywem jajka, życie domowych ptaków w wiejskiej zagrodzie to bardzo ciekawe zajęcia dla wszystkich Przedszkolaków. W kąciku przyrody wystawki Wielkanocnych symboli. Przypominają one o ważnym znaczeniu i magii poznawanych i przekazywanych z pokolenia na pokolenie wartości naszych Rodzin. Dbajmy o te tradycje, bo są piękne, potrzebne i bardzo lubiane przez Przedszkolaki.

"Mój niebieski dzień z autyzmem"

28.03.2021 14:48

"Motylki" uczestniczą w konkursie plastycznym "Mój niebieski dzień z autyzmem"- organizowanym przez MBP w Morągu. "Starszaki" poznawały Świat Innych Dzieci podczas zajęć edukacyjnych. Wysłuchały twórczego opowiadania na temat zachowań dzieci niepełnosprawnych, odbierających i odczuwających otaczające bodźce inaczej niż większość przedszkolaków. Dzieci wykonały prace plastyczne na symbolicznym niebieskim tle. Aby przekazać pozytywne wartości tolerancji wobec osób niepełnosprawnych oraz innych ze spektrum autyzmu odgrywały scenki rodzajowe z wykorzystaniem sylwet teatralnych "Chłopcy
      i dziewczynki". Podczas zajęć bardzo aktywnie wypowiadały się na temat własnych obserwacji zachowań ludzi. "Jedyneczka" od kilku lat uczestniczy w kwietniowych obchodach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, dlatego udział w konkursie jest częścią przygotowania Przedszkolaków do propagowania wiedzy o życiu osób ze spektrum autyzmu - w ramach integracji osób pełnosprawnych i niepełnosrawnych. Warto być TOLERANCYJNYM, bo każdy może poznać ŚWIAT W NIEBIESKIM KOLORZE.

"Czyste powietrze wokół nas"

28.02.2021 12:26
      "Czyste powietrze wokół nas" to program edukacji antytytoniowej dla przedszkoli. Grupa "Motylki" - za zgodą Rodziców, uczestniczyła w cyklu zajęć profilaktyki zdrowotnej. "Jedyneczka" od trzynastu lat realizuje treści projektu z udziałem dzieci 5-6-letnich. Nasze "Motylki" polubiły postać Dinka - przyjaciela Przedszkolaków i przewodnika w tematyce szkodliwości palenia papierosów. Dzieci podczas wycieczki ulicami miasta obserwowały emisję dymów z okolicznych kominów, poznały wiadomości o wpływie smogu na zdrowie ludzi. Z zainteresowaniem wysłuchały opowieści obrazkowej "O rozgniewanym węgielku"- poznając przy okazji źródła dymu i smogu oraz pracę górników. Podczas zajęć plastycznych dzieci tworzyły znaczki z zakazem palenia w miejscach publicznych. Nasze zajęcia podsumowaliśmy rysowaniem z użyciem węgla. Logo projektu z hasłem "Przy mnie nie pal" - dzieci przekazały rodzicom w domu jako zachętę do propagowania zdrowego stylu życia bez papierosów. "Papieros to nasz wróg - zdrowie zabiera...Lepiej bez palenia" - śpiewają przedszkolaki z Dinkiem.

"Mamy czas na naukę i zabawę"

20.02.2021 11:21
      "Mamy czas na naukę i zabawę" to zajęcia dla przedszkolaków w grupie "Motylki". Dzieci poznały różne przedmioty służące do określania i mierzenia czasu. Starszaki zainteresowały się pracą zegarmistrz i wykonały tarcze zegarowe. Samodzielnie posługiwały się liczydłami, loteryjką "Zegarową". Poprzez zabawy Dzieci uczyły się znaczenia godzin w codziennym rytmie przedszkola. Dzieci rozumieją, co znaczy punktualnie przychodzenie do przedszkola, aby nie spóźnić się na śniadanie. Nasze matematyczne zabawy urozmaicone były ćwiczeniami manualnymi w "kratce". "Motylki" stemplowały, kalkowały i wyszywały sznurówkami. Nasze konstrukcje przestrzenne to ciekawa zabawa dla chłopców i dziewczynek. Na nudę w "Jedyneczce" nie mamy czasu...