• .
      • .

      • 20.11.2021 16:10
      • Mądre bajki - ARTETERAPIA

      • POLECAMY   W   BIBLIOTECE – DLA  DZIECI

             AGNIESZKA  ANTOSIEWICZ : Mądre  bajki

        "Mądre bajki" to zbiór opowiadań i najpiękniejszych bajek, które przekazują naszemu dziecku najważniejsze wartości, prawdy i zasady oraz uczą tego, co w życiu najistotniejsze, uniwersalne i ponadczasowe.

        Ważne jest, aby przy wyborze lektur i bajek dla naszych dzieci nie kierować się tylko tym, aby miały ładne i kolorowe ilustracje. Tak naprawdę najbardziej istotną kwestią staje się sama treść, która powinna przekazywać o wiele więcej niż wyłącznie śmieszną historię.

        Tak właśnie dzieje się w przypadku "Mądrych bajek".

        Nie znajdziemy tutaj popularnych bohaterów, ale zwykłych ludzi i dzieci. Co najważniejsze, obędzie się również bez przemocy, amoralnych zachowań i krzyków. Autorka skupiła się przede wszystkim na tym, aby dzieci z jej książeczki mogły dowiedzieć się nieco więcej o przyjaźni, sile miłości, tolerancji, akceptacji, zrozumieniu dla innych, wierze w siebie                  i wartości, jaką niesie za sobą rodzina. To również okazja do konfrontacji z niełatwymi sprawami, takimi jak niesprawiedliwość i krzywda. Każda historia została napisana prostym i przystępnym językiem, jednocześnie doskonale przekazując wartość, która za nią stoi.
        "Mądre bajki" to pozycja, która z pewnością zainteresuje każdego malucha również swoimi barwnymi ilustracjami. Oddziałują one na wyobraźnię, pobudzają i sprawiają, że wszystko nabiera jeszcze ciekawszej formy. Każda opowieść to dobry wstęp do rozmowy                         z dzieckiem i dyskusji po zakończeniu czytania. Jak nasze dziecko rozumie przyjaźń, rodzinę, miłość? Czy wie, jaka siła w nim drzemie i czy będzie gotowe stawić czoła przeciwnościom losu? Tutaj nie znajdziemy historii o super bohaterach, możemy za to dostrzec zupełnie inne,                     o wiele ważniejsze zalety książeczki. Dobrze jest wybierać dla naszych pociech właśnie takie pozycje, które nie tylko sprawiają przyjemność podczas czytania, ale niosą za sobą niejedno ważne, życiowe przesłanie. Ucząc i bawiąc jednocześnie, tak jak robią to najlepsze                    i najmądrzejsze bajki dla dzieci, najlepiej wpływamy na rozwój dziecka                   i jego 
        edukację.

        O autorce

        Agnieszka Antosiewicz jest polską pisarką. Tworzy książki dla dzieci, między innymi: "Mądre bajki", "Najpiękniejsze opowieści przedszkolaka", "Najciekawsze bajki przedszkolaka", "Jestem przedszkolakiem".                                Jej bajki dla najmłodszych wyróżniają ważkie tematy: miłość ( w tym do zwierząt ), przyjaźń, ochrona środowiska czy tolerancja.

         

        zabela Witek    –    A R T E T E R A P I A

        Jak łatwo jest zdefiniować pojęcie sztuki? Niełatwo, biorąc pod uwagę, jak bardzo zależna jest od upodobań indywidualnych człowieka. Jedno jest pewne – potrafi leczyć. I może być wykorzystywana w edukacji wczesnoszkolnej dziecka zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Zapraszamy do zagłębienia się w tajniki arteterapii.

        Czym jest arteterapia i kto może z niej skorzystać?

        Arteterapia jest rodzajem terapii zajęciowej ( częściowo może być stosowana również w przedszkolu ), którą wykorzystuje się w świadomym                          i powtarzalnym sposobie postępowania terapeutycznego, prowadzącego do określonego wyniku. Pojęcie wywodzi się od angielskich słów “art” czyli sztuka, oraz “therapy”, czyli terapia. Jest zaliczane do metod psychoterapii, a jego medium to ogólnie pojęte środki twórczości. Może służyć właściwie każdemu, niezależnie od wieku.

        Dziecięca arteterapia rozwija się szczególnie dynamicznie. Dzieci bardzo dobrze reagują na taki rodzaj terapii, dzięki czemu w wielu wypadkach staje się ona naprawdę skuteczna. Zwłaszcza w przypadku dzieci autystycznych, z zaburzeniami emocjonalnymi i po traumatycznych przejściach. Po zastosowaniu arteterapii dzieci stają się spokojniejsze          i pozbywają się wewnętrznych napięć. Metoda pomaga również wyeliminować blokady emocjonalne, poprawić relacje społeczne dziecka.

        Rysunek i malarstwo

        Wyrażanie swoich emocji poprzez rysunek jest niezwykle cennym źródłem informacji terapeutycznej. Dziecko już od drugiego życia uczy się coraz lepiej przenosić swoje myśli, wyobrażenia i lęki na papier. Na początku są to jedynie zwykłe „bazgrotki” ćwiczące sprawność manualną.    Z czasem nabierają kształtu, a dziecko doskonali sposób przedstawiania za pomocą ołówka czy kredek tego, co już wie o świecie. Oczywiście zupełnie innych informacji dostarcza nam rysunek spontaniczny, a innych podyktowany przez osobę dorosłą. Z obu można jednak wyciągnąć wiele wniosków na temat tego, co dziecko czuje lub myśli. Jest to wyraz nie tylko jego obecnych zainteresowań, ale też nastroju, poziomu wiedzy                 i wyobrażeń. W przypadku prośby o konkretny rysunek można zbadać poziom dojrzałości psychicznej lub występowanie ewentualnych upośledzeń. Jeśli znajdziemy na rysunku dziecka niepokojące nas elementy, warto rozmawiać z małym twórcą o tym, co nim kierowało podczas tworzenia ich. Nie krytykujmy rysunków dziecka i nie zakazujmy malowania czegoś. To dla nas cenne źródło informacji, a dla dziecka          – sposób na uzewnętrznienie emocji i uporządkowanie wiedzy o świecie.

        Bajkoterapia

        Bajkoterapia to metoda, która wykorzystuje podczas terapii gotowe bajki oraz opowieści dla dzieci. Stanowi odłam szerszej specyfikacji, jaką jest biblioterapia, czyli rozwiązywanie problemów osobistych poprzez ukierunkowane czytanie. Bajkoterapia prócz korzyści terapeutycznych niesie ze sobą szereg pozytywnych skutków. Dziecko pogłębia swoją wiedzę o świecie, kulturze, ludziach, poznaje historię i obyczaje. Rozwija wyobraźnię, poszerza zakres słownictwa i rozpoznaje swoje zainteresowania. Skutkiem terapeutycznym tej metody jest przede wszystkim wyzwolenie różnego rodzaju emocji i odreagowanie napięć. Czytanie lub słuchanie opowieści pomaga również spojrzeć na bieżące problemy i wątpliwości z innej perspektywy. Dostarcza różnorodnych wzorców zachowań i przykładów rozwiązań.

        Filmoterapia i Teatroterapia

        Spektakl teatralny ceniono sobie od dawien dawna za możliwość przeżywania, czyli jednej z nadrzędnych cech sztuki. Terapia poprzez oczyszczenie polega na uwalnianiu się od cierpień, odreagowywanie napięcia i emocji, skrępowanych myśli i wyobrażeń. Obecnie uczucie to pojawia się zarówno w sztuce teatralnej, jak i filmowej. Obie metody powiązane są z edukacją poprzez obraz – spektakl sceniczny, lub sceny filmowe, podczas którego pacjent może wczuwać się w różne role, stawiać w sytuacji bohatera filmowego czy analizować skutki poszczególnych jego zachowań i wyciągać wnioski. Dzięki postaciom pacjent dociera do swoich głęboko ukrytych emocji, a następnie jest        w stanie przełożyć sytuację filmową na swoje własne życie – już znając te emocje i potrafiąc lepiej sobie z nimi radzić. Poprawie ulegają: komunikacja, rozumienie ludzi, umiejętność dostrzegania i nazywania emocji, budowanie optymizmu i sposobów na radzenie sobie z problemami. Mechanizmy obronne – wyparcie, zaprzeczenie – tracą natomiast na sile. Warto często pytać dziecka, z jakim bohaterem bajki czy filmu dla dzieci identyfikowało się podczas seansu i dlaczego. Odpowiedź może powiedzieć nam wiele o tym, co czuje, kim chciałoby być i jakie motywy nim kierują.

        Choreoterapia i Muzykoterapia

        Ruch to zdrowie – to powiedzenie zna każdy, i chyba nikt nie jest skłonny mu zaprzeczać. Terapia tańcem to jedna z najpopularniejszych metod arteterapii. Opiera się na wykorzystaniu ruchu jako procesu, który zwiększa fizyczną, psychiczną i duchową integrację. Podstawowe elementy tańca – ruch i rytm stają się drogą do uzyskania harmonii ciała   i umysłu, ułatwiają poznanie siebie i swoich emocji, a także porozumiewanie się z innymi ludźmi. Dla dziecka dodatkową korzyścią jest możliwość wyładowania energii, tzw. “wyszalenia się” podczas zajęć. Natomiast tradycje wykorzystywania muzyki w terapii już czasów plemiennych, kiedy szamani wykorzystywali śpiew czy grę na prostych instrumentach podczas odbywanych rytuałów leczniczych. Dziś muzykoterapią leczy się wiele zaburzeń, również dziecięcych.

         

        Przedszkole w Ścinawie Nyskiej korzysta z publikacji Violetty    pt. ” Edukacja komputerowa. Część 1. Budowa i obsługa komputera” i  publikacji Małgorzaty Wawrzyniak  pt.  ” Edukacja komputerowa dla przedszkolaków. Część 2.

         Sieć ”.

        „Edukacja komputerowa dla przedszkolaków. Budowa i obsługa komputera cz.1  i Sieć internetowa cz.2 " to unikatowa publikacja adresowana do pedagogów uczących w przedszkolu. Zawiera atrakcyjne scenariusze, w których wykorzystano aktywizujące metody pracy   z wychowankami, w tym metodę projektu, poświęcone tematyce informatycznej. Aby przeprowadzić zajęcia, nie potrzeba pracowni komputerowej – wystarczy 1 komputer.

         

      • Wróć do listy artykułów
    • Logowanie